Hans-Valentin Hube

Hans-Valentin Hube

Participant of the First and Second World Wars, Colonel General
Date of Birth: 29.10.1890
Country: Germany

Biography of Hans Valentin Hube

Hans Valentin Hube was a German military officer who participated in both World Wars and reached the rank of General Field Marshal. He was born on October 29, 1890, in Naumburg, Germany. In February 1909, he joined the military as a cadet in the 26th Infantry Regiment. By August 1910, he was promoted to the rank of lieutenant. When the First World War started, Hube served on the Western Front as the commander of a company in the 26th Infantry Regiment. In September 1914, he was severely wounded and his left arm had to be amputated. He was awarded the Iron Cross 2nd Class for his bravery. In February 1915, he was promoted to the rank of first lieutenant.

After recovering from his injuries, Hube returned to the Western Front in December 1915. From January 1916, he served as the commander of a company in the 26th Infantry Regiment. He was awarded the Iron Cross 1st Class for his outstanding leadership. In November 1916, he became the regimental adjutant and later commanded a battalion in the same regiment. Hube was poisoned by gas during the defense against a tank attack in April 1918 and spent several months in the hospital. After his recovery, he served as a company commander in various units of the Reichswehr.

In 1925-1928, Hube held staff positions, and from 1928-1932, he was a teacher at the Infantry School in Dresden. He was promoted to major in 1931 and commanded a battalion in the 3rd Infantry Regiment from 1932-1934. In 1934, he was promoted to lieutenant colonel. From January 1935 to October 1939, Hube served as the commander of the Infantry Training Center in Döberitz. During this time, he wrote a two-volume instructional manual called "Infantryman." In August 1936, he was promoted to colonel.

On October 18, 1939, Colonel Hube was appointed as the commander of the 3rd Infantry Division on the Western Front. On June 1, 1940, he was promoted to the rank of major general. In June 1940, his division was converted into the 16th Infantry Division, which was later transformed into the 16th Panzer Division. As part of Army Group South, the 16th Panzer Division, led by Major General Hube, participated in the "Barbarossa" operation against the Soviet Union in the areas of Dubno, Zhytomyr, Uman, Kyiv, and Taganrog.

On August 1, 1941, Hube was awarded the Knight's Cross of the Iron Cross. In January 1942, he was awarded the Oak Leaves to the Knight's Cross. The 16th Panzer Division fought in the areas of Kharkov and Stalingrad in 1942. In April 1942, Hube was promoted to the rank of lieutenant general. From September 1942, he commanded the 14th Panzer Corps, and in November 1942, he was promoted to the rank of general of armored troops. In December 1942, he was awarded the Swords to the Knight's Cross with Oak Leaves.

In January 1943, Hube was ordered by Hitler to leave the Stalingrad pocket by plane. In March 1943, he reformed the 14th Panzer Corps in France. In June 1943, the corps was sent to Italy. In July-August 1943, during the Allied invasion of Sicily, Hube commanded all land forces there. On August 17, 1943, he was recalled to the command reserve and placed at the disposal of the Supreme High Command of the Army (OKH).

On October 15, 1943, Hube was appointed as the commander of the 1st Panzer Army on the southern sector of the Eastern Front. On March 27, 1944, the 1st Panzer Army was encircled near Kamianets-Podilskyi but managed to break out on April 15, 1944. On April 20, 1944, Hube was promoted to the rank of General Field Marshal and awarded the Diamonds to the Knight's Cross with Oak Leaves and Swords. However, the next day, he tragically died in an airplane crash while flying to Berlin.

© BIOGRAPHS