Junichiro Koizumi

Junichiro Koizumi

Prime Minister of Japan since April 2001
Date of Birth: 08.01.1942
Country: Japan

Content:
  1. Biography of Junichiro Koizumi
  2. Here is a timeline of Junichiro Koizumi's key positions:

Biography of Junichiro Koizumi

Junichiro Koizumi was born on January 8, 1942, in Yokosuka, Kanagawa prefecture, Japan. He received his higher education in economics from the prestigious Keio University in Japan and further studied in London.

Koizumi entered politics in 1970 when he became the secretary to a member of the House of Representatives in the Japanese Parliament, Takeo Fukuda. In 1972, he was elected as a member of the House of Representatives for the first time and has since been reelected ten times.

Throughout his political career, Koizumi held several high-ranking positions in the government. He served as the Minister of Health and Welfare, Minister of Posts and Telecommunications, and held various positions in the Liberal Democratic Party (LDP), including chairman of the finance and national organization committees and first deputy secretary-general.

In April 2001, Koizumi succeeded Yoshiro Mori as the Prime Minister of Japan. His government's main goal was to implement continuous reforms under the motto "We will change the LDP. We will change Japan." His Cabinet, which included five women, gained unprecedented popularity among voters.

Here is a timeline of Junichiro Koizumi's key positions:

- January 1942: Born in Yokosuka, Kanagawa prefecture
- May 1967: Graduated from Keio University
- December 1969: Secretary to a member of the House of Representatives, Takeo Fukuda
- December 1972: Elected as a member of the House of Representatives
- November 1979: Deputy Minister of Finance for parliamentary affairs
- July 1980: Chairman of the finance committee in the LDP
- January 1986: Chairman of the finance committee in the House
- November 1987: First deputy chairman of the LDP's committee on parliamentary politics
- December 1988: Minister of Health and Welfare
- June 1989: Minister of Health and Welfare
- August 1989: Chairman of the national organization committee in the LDP
- November 1991: First deputy secretary-general of the LDP
- December 1992: Minister of Posts and Telecommunications
- November 1996: Minister of Health and Welfare

© BIOGRAPHS